RA201436XX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA201436XX
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
DO-200AD
Datasheet
Download
Description
DIODE GP 1.4KV 3600A POWRDISC
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
3600A
Number of Pins :
2
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 3000A
Configuration :
Single
Diode Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Terminal Form :
NO LEAD
Max Reverse Voltage (DC) :
1.4kV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Number of Phases :
1
Operating Temperature (Max) :
175°C
Reverse Current-Max :
150000μA
Reverse Recovery Time :
22 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
40000A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Position :
END
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
DO-200AD
Average Rectified Current :
3.6kA
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Application :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Chassis Mount
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200mA @ 1400V
Number of Elements :
1
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Output Current-Max :
4800A
Datasheets
RA201436XX
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.15V @ 3000A 200mA @ 1400V 2-Termination Bulk DO-200AD Chassis Mount
RA201436XX Overview
The average rectified current for this device is 3.6kA volts.Upon reaching maximum reverse current, it reaches 150000μA.As far as output current is concerned, 4800A is the maximum.
RA201436XX Features
an average rectified current of 3.6kA volts
A maximum reverse current of 150000μA
4800A is the maximum value
RA201436XX Applications
There are a lot of Powerex Inc.
RA201436XX applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB