RA1R010H1AR1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA1R010H1AR1000
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 10P 0.02 GOLD EDGE MNT
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Feature :
Board Lock, Shielded, Solder Retention
Series :
RA1
Connector Type :
Receptacle
Number of Rows :
1
Style :
Board to Cable/Wire
Mount :
Edge, Surface Mount
Applications :
General Purpose, Telecommunications
Mounting Type :
Board Edge, Surface Mount, Right Angle
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Material :
Synthetic Resin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Non-Gendered
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
1.25μin 0.032μm
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.020 0.50mm
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insulation Height :
0.118 3.00mm
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
RA1R010H1AR1000
1 Rows Receptacle Solder Board Edge, Surface Mount, Right Angle Tape & Reel (TR) Gold Synthetic Resin 10 Positions Non-Gendered