RA012020BB40036BH1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RA012020BB40036BH1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Nonstandard, Tabbed
Datasheet
Download
Description
CAP CER 40PF 2KV NONSTND
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Panel
Capacitance :
40pF
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Published :
Package / Case :
Nonstandard, Tabbed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
17 Weeks
40pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% 0.472Dia 12.00mm -55°C~100°C Chassis Mount Nonstandard, Tabbed
RA012020BB40036BH1 Overview
A 0.472Dia 12.00mm size/dimension program is available for this device.
RA012020BB40036BH1 Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm