R76QF04704000J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R76QF04704000J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 470PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Capacitance :
470pF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.512Lx0.157W 13.00mmx4.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
600V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.064Ohm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
R76
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
R76QF04704000J
KEMET R76QF04704000J
R76 470pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 600V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R76QF04704000J Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 4.064Ohm.There is 0.394 10.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.
R76QF04704000J Features
4.064Ohm equivalent series resistance (ESR)