R76PD0680Z300J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R76PD0680Z300J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RADIAL
Stock
992
In Stock :
992
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
680pF
Size Code :
3912
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
630V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Length :
10mm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
Wire
Rated (AC) Voltage (URac) :
250V
Packing Method :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 250
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
8mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated AC :
630V
Lead Pitch :
7.5mm
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
105°C
Depth :
3mm
Package / Case :
Radial
Datasheets
R76PD0680Z300J
KEMET R76PD0680Z300J
680pF Film Capacitor 5% Radial 630V-DC 630V-AC Through Hole
R76PD0680Z300J Overview
Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V.
R76PD0680Z300J Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 250V