R76MN333050H3J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R76MN333050H3J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RAD
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.673 17.10mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
1.043Lx0.335W 26.50mmx8.50mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated AC :
250V
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±5%
Series :
R76
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
PC Pins
Datasheets
R76MN333050H3J
KEMET R76MN333050H3J
R76 0.33μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 250V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R76MN333050H3J Overview
This device has 8mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~125°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
R76MN333050H3J Features
8mOhm equivalent series resistance (ESR)