R75TI21504030J
Mfr.Part #
R75TI21504030J
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Stock
355
In Stock :
355
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.535 13.60mm
PC Pins
Voltage - Rated DC :
1600V 1.6kV
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Voltage - Rated AC :
650V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Datasheets
R75TI21504030J
KEMET R75TI21504030J
R75 0.015μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R75TI21504030J Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.