R75RI218050H3J
Mfr.Part #
R75RI218050H3J
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 1.25KVDC RAD
Stock
555
In Stock :
555
Film Capacitors
Capacitance Tolerance :
± 5%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Lead Diameter :
0.8 mm
Base Product Number :
R75RI
Series :
R75H
Length :
18 mm
Product :
General Film Capacitors
Product Length :
18mm
Packaging :
Bulk
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Qualification :
Radial
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Product Type :
Film Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.535" (13.60mm)
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Ripple Current :
Type :
Automotive DC and Pulse Film Capacitor
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Diameter :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
1.25kV dc
Lead Style :
Straight
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)
Features :
Subcategory :
Capacitors
AEC-Q200
Termination Style :
RMS Current (Irms) :
2.99A
Product Height :
13.5mm
ESR :
0.0442ohm
Voltage Rating - AC :
600V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
44.2 mOhms
Package :
Bulk
Capacitance :
0.018 µF
Product Width :
7.5mm
Number of Pins :
2 Pin
Brand :
Datasheets
R75RI218050H3J
Introducing Film Capacitors KEMET R75RI218050H3J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Type:Automotive DC and Pulse Film Capacitor, Mounting Type:Through Hole, Voltage:1.25kV dc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Number of Pins:2 Pin, R75RI218050H3J pinout, R75RI218050H3J datasheet PDF, R75RI218050H3J amp .Beyond Film Capacitors KEMET R75RI218050H3J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET R75RI218050H3J
R75H 0.018 μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
R75RI218050H3J Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) from the device is 44.2 mOhms.There is 0.591" (15.00mm) lead spacing on this electrical device.A system's power depends on its ripple current being -.-55°C ~ 125°C is the maximum temperature at which the device can operate.
R75RI218050H3J Features
44.2 mOhms equivalent series resistance (ESR)