R75MN41504030J
Mfr.Part #
R75MN41504030J
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
Size / Dimension :
1.043Lx0.512W 26.50mmx13.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
400V
Voltage - Rated AC :
220V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Capacitance :
1.5μF
Datasheets
R75MN41504030J
KEMET R75MN41504030J
R75 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R75MN41504030J Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -55°C~105°C degrees Celsius.