R75MN41004030J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R75MN41004030J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Stock
154
In Stock :
154
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
400V
Dissipation Factor :
0.05 %
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1μF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Length :
30mm
Voltage :
400V
Ratings :
AEC-Q200
Height :
20mm
Size / Dimension :
1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
2014
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.791 20.10mm
Voltage - Rated AC :
220V
Package / Case :
Radial
Series :
R75
Depth :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
22.5mm
Datasheets
R75MN41004030J
Introducing Film Capacitors KEMET R75MN41004030J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:400V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, R75MN41004030J pinout, R75MN41004030J datasheet PDF, R75MN41004030J amp .Beyond Film Capacitors KEMET R75MN41004030J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET R75MN41004030J
R75 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R75MN41004030J Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.886 22.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.