R75IN41504040J
Mfr.Part #
R75IN41504040J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Stock
189
In Stock :
189
Size / Dimension :
1.043Lx0.394W 26.50mmx10.00mm
Capacitance :
1.5μF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
160V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.732 18.60mm
Voltage - Rated DC :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
R75IN41504040J
KEMET R75IN41504040J
R75 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R75IN41504040J Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.