R75IN33305030J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R75IN33305030J
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.6 mOhms
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
250V
Number of Pins :
2 Pin
Product Width :
6mm
Product :
General Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Features :
Termination :
PC Pins
Lead Style :
Straight
Height :
15 mm
RMS Current (Irms) :
6.91A
Product Length :
26.5mm
Length :
26.5 mm
ESR :
0.0096Ohm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Bulk
Diameter :
Product Height :
15mm
RoHS :
Details
Brand :
Capacitance :
0.33 µF
Packaging :
Bulk
Series :
R75
Ripple Current :
Tolerance :
±5%
Termination Style :
Radial
Size / Dimension :
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Dielectric :
Polypropylene (PP)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Width :
15 mm
Product Status :
Active
Product Type :
Type :
Automotive DC and Pulse Film Capacitor
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating - AC :
160V
Lead Diameter :
0.8 mm
Base Product Number :
R75IN
Qualification :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Tolerance :
± 5%
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Datasheets
R75IN33305030J
Introducing Film Capacitors KEMET R75IN33305030J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2 Pin, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Automotive DC and Pulse Film Capacitor, R75IN33305030J pinout, R75IN33305030J datasheet PDF, R75IN33305030J amp .Beyond Film Capacitors KEMET R75IN33305030J ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET R75IN33305030J
R75 Radial Film Capacitor 1.043 L x 0.236 W 26.50mm x 6.00mm ±5% 0.33muF