R73-1D10-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R73-1D10-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Stock
676
In Stock :
676
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Package Quantity :
1
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
NTE Electronics
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Contact Rating (Current) :
10 A
Mounting :
PCB, Thru-Hole
Enclosure :
Sealed Plastic
Termination :
PCB Pin
Contacts :
1NO
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Termination Style :
PC Pin
Product Status :
Active
Series :
R73
Voltage :
12 VDC
Coil Voltage :
12VDC
Datasheets
R73-1D10-12
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R73-1D10-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Voltage:12 VDC, R73-1D10-12 pinout, R73-1D10-12 datasheet PDF, R73-1D10-12 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R73-1D10-12 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.