R6201250XXOO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R6201250XXOO
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GP 1.2KV 500A DO200AA R62
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Phases :
1
Published :
Terminal Form :
NO LEAD
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
2
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Reverse Recovery Time :
11 μs
HTS Code :
Average Rectified Current :
500A
Terminal Position :
END
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Configuration :
Single
Mounting Type :
Chassis Mount
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.4V @ 800A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 1200V
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Application :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
R6201250XXOO
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.4V @ 800A 50mA @ 1200V 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis Mount
R6201250XXOO Overview
This device has an average rectified current of 500A volts.
R6201250XXOO Features
an average rectified current of 500A volts
R6201250XXOO Applications
There are a lot of Powerex Inc.
R6201250XXOO applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB