R60IN43304030J
Mfr.Part #
R60IN43304030J
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive
Voltage - Rated AC :
160V
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Capacitance :
3.3μF
Mounting Type :
Through Hole
Series :
R60
Packaging :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
250V
Height Seated (Max) :
0.791 20.10mm
Size / Dimension :
1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
Datasheets
R60IN43304030J
KEMET R60IN43304030J
R60 3.3μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
R60IN43304030J Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.