R60GI41504030K
Mfr.Part #
R60GI41504030K
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
1.5μF
Applications :
Automotive
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
160V
Series :
R60
Ratings :
AEC-Q200
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Package / Case :
Radial
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Height Seated (Max) :
0.575 14.60mm
Voltage - Rated AC :
90V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Lx0.335W 18.00mmx8.50mm
Datasheets
R60GI41504030K
KEMET R60GI41504030K
R60 1.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 90V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
R60GI41504030K Overview
There is 0.591 15.00mm lead spacing on this electrical device.-55°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.