R5S72691W266FP#V0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5S72691W266FP#V0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256QFP
Stock
264
In Stock :
264
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Address Bus Width :
26
Speed :
266.67 MHz
Packaging :
Tray
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
R5S72691
Oscillator Type :
External
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I2C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 8x10b
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
256
Bit Size :
32
Operating Temperature :
-20°C~85°C TA
External Data Bus Width :
32
Package / Case :
256-LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
PWM Channels :
yes
Factory Lead Time :
20 Weeks
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, UART, USB
Has ADC :
yes
Core Processor :
SH2A-FPU
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
ROM (words) :
0
Number of Terminations :
256
CPU Family :
SH-2A
Number of Timers/Counters :
1
Supply Voltage :
3.3V
DMA Channels :
RAM Size :
2.5M x 8
Terminal Pitch :
0.4mm
Frequency :
266MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
QUAD
Radiation Hardening :
No
Published :
2012
Program Memory Type :
ROMless
Pbfree Code :
Number of Pins :
Number of UART Channels :
8
Number of I/O :
149
Series :
SuperH® SH7260
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Datasheets
R5S72691W266FP#V0
ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series R5S72691 256 Pin 266MHz 3.3V 256-LQFP
R5S72691W266FP#V0 Overview
Packaged in a 256-LQFP format. A total of 149 I/Os are on the Microcontroller. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. This Microcontroller is based on a core called 32-Bit. The type of its program memory is ROMless. In this Microcontroller, temperature is controlled within the range -20°C~85°C TA. A SuperH® SH7260 series electrical component is used in this application. With a SH2A-FPU Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 256 terminations on the IC chip, which means there are 256 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 32-bit size. Microcontroller chip has outputs of 3.3V volts. The system has YES channels for DMA communication. Alternatives can be found by searching through the base part number R5S72691 to find them. At a frequency of 266MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 256 pins. There are 1 timers/counters in this device. In total, it has 256 pins. The SH-2A CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. It has 8 channels that can be accessed through UART.