R5F10NLGDFB#30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R5F10NLGDFB#30
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LFQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Bit Size :
32
RAM Size :
8K x 8
Oscillator Type :
Internal
Surface Mount :
yes
Connectivity :
I²C, UART/USART
EEPROM Size :
2K x 8
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Speed :
24MHz
Core Processor :
RL78
DMA Channels :
No
PWM Channels :
yes
Has ADC :
Series :
RL78/I1C
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Pin Count :
64
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of I/O :
35
Core Size :
16-Bit
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
64
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10mm
Pbfree Code :
Program Memory Type :
Flash
Width :
10mm
Clock Frequency :
20MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.7V~5.5V