R51-1D40-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R51-1D40-12
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY AUTO 50A 12VDC SPST
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Automotive Relays
Current Rating :
50 A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Silver, Tin
Min Operating Temperature :
-40 °C
Coil Current :
133.33 mA
Package Quantity :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Throw Configuration :
SPST
Contacts :
1NO
Weight :
31 g
Coil Voltage (AC) :
12 V
Length :
139.7 mm
Enclosure :
Plastic
Coil Voltage :
12 VDC
Power Rating :
1.6 W
Width :
76.2 mm
Height :
25.4 mm
Power Consumption :
1.6 W
Coil Voltage (DC) :
12 V
Mounting :
Flange
Coil Resistance :
90 Ω
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
4 Pin Blade
RoHS :
Compliant
NTE Electronics
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Pins :
4
Voltage Rating (DC) :
14 V
Terminals :
.250 Inch Quick Connect
Voltage :
12 VDC
Contact Current Rating :
50 A
Max Current Rating :
50 A
Datasheets
R51-1D40-12
Introducing Automotive Relays NTE Electronics, Inc. R51-1D40-12 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Voltage:12 VDC, R51-1D40-12 pinout, R51-1D40-12 datasheet PDF, R51-1D40-12 amp .Beyond Automotive Relays NTE Electronics, Inc. R51-1D40-12 ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.