R504100TS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R504100TS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-205AB, DO-9, Stud
Datasheet
Download
Description
STD RECTIFIER
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Product Type :
Rectifiers
Series :
Supplier Device Package :
DO-205AB, DO-9
Product Category :
Rectifiers
Product :
Package :
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75 μA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F :
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.25 V @ 1000 A
Current - Average Rectified (Io) :
300A
Diode Type :
Standard, Reverse Polarity
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Brand :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000 V
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Package / Case :
DO-205AB, DO-9, Stud
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 200°C
Mounting Type :
Stud Mount
Microchip
Datasheets
R504100TS
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.25 V @ 1000 A -65°C ~ 200°C 75 μA @ 1000 V DO-205AB, DO-9, Stud Stud Mount
R504100TS Overview
R504100TS Features
R504100TS Applications
There are a lot of Microchip Technology
R504100TS applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB