R49AI310040M1M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R49AI310040M1M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 800VDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Length :
18mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
15.0114mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Capacitance :
0.1μF
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.709Lx0.295W 18.00mmx7.50mm
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Pbfree Code :
yes
Ratings :
X1
Package / Case :
Radial
Applications :
EMI, RFI Suppression
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE(V): 310
Series :
R49
Voltage - Rated DC :
800V
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
15mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
IEC60384-14
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Width :
7.5mm
Voltage - Rated AC :
310V
Height Seated (Max) :
0.535 13.60mm
Datasheets
R49AI310040M1M
KEMET R49AI310040M1M
R49 0.1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 800V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R49AI310040M1M Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.591 15.00mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~110°C.