R46KN410040N1M
Mfr.Part #
R46KN410040N1M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
Stock
240
In Stock :
240
Film Capacitors
Ratings :
X2
Reference Standard :
IEC60384-14
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Surface Mount :
No
Tolerance :
±20%
Series :
R46
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
1.043Lx0.433W 26.50mmx11.00mm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
560V
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.791 20.10mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Termination :
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated AC :
275V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
EMI, RFI Suppression
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
20 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
HTS Code :
Depth :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
22.5mm
Length :
26.5mm
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1μF
Height :
10mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
R46KN410040N1M
KEMET R46KN410040N1M
R46 1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 560V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R46KN410040N1M Overview
There is 0.886 22.50mm lead spacing on this electrical device.-40°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.