R46KN410000P0M
Mfr.Part #
R46KN410000P0M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
30 Weeks
Lead Pitch :
22.5044mm
Height Seated (Max) :
0.732 18.60mm
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Ratings :
X2
Package / Case :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Reference Standard :
IEC60384-14
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
560V
Terminal Shape :
Wire
Applications :
EMI, RFI Suppression
Length :
26.5mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
22.5mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Width :
10mm
Voltage - Rated AC :
275V
Size / Dimension :
1.043Lx0.394W 26.50mmx10.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Series :
R46
Datasheets
R46KN410000P0M
KEMET R46KN410000P0M
R46 1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 560V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R46KN410000P0M Overview
Its lead spacing is 0.886 22.50mm.Temperatures of -40°C~110°C allow the device to operate.