R46KN3470JPN0M
Mfr.Part #
R46KN3470JPN0M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD
Stock
244
In Stock :
244
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Depth :
7mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
560V
Height Seated (Max) :
16.1036mm
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
275V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Width :
7.0104mm
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
110°C
Dielectric :
PP
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 275
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470nF
Lead Pitch :
22.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
7mm
Length :
26.5mm
Datasheets
R46KN3470JPN0M
KEMET R46KN3470JPN0M
470nF Film Capacitor 20% Radial PC Pins 560V-DC 275V-AC Through Hole