R46KN333000N0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R46KN333000N0M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 20% 560VDC RAD
Stock
544
In Stock :
544
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
EMI, RFI Suppression
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
22.5mm
Tolerance :
±20%
Ratings :
X2
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
800 µm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
275V
Termination :
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
1.043Lx0.236W 26.50mmx6.00mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Published :
2015
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Depth :
6mm
Height Seated (Max) :
0.594 15.10mm
Capacitance :
0.33μF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 275
Series :
R46
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
560V
Height :
6mm
Reference Standard :
IEC60384-14
Length :
26.5mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
R46KN333000N0M
KEMET R46KN333000N0M
R46 0.33μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 560V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R46KN333000N0M Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~110°C.