R46KI347000P2M
Mfr.Part #
R46KI347000P2M
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD
Film Capacitors
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
15mm
Voltage - Rated AC :
275V
Length :
18mm
Reference Standard :
IEC60384-14
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
SAFETY CLASS: X2, RATED AC VOLTAGE (V): 275
Height :
7.5mm
Tolerance :
20%
Width :
18.5mm
Max Operating Temperature :
110°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
560V
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
PP
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
470nF
Size Code :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
R46KI347000P2M
KEMET R46KI347000P2M
470nF Film Capacitor 20% Radial 560V-DC 275V-AC