R46KI25600001M
Mfr.Part #
R46KI25600001M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.056UF 20% 560VDC RAD
Stock
607
In Stock :
607
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
30 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
EMI, RFI Suppression
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.056μF
Voltage - Rated AC :
275V
Packaging :
Bulk
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
560V
Published :
2016
Package / Case :
Radial
Series :
R46
Ratings :
X2
Datasheets
R46KI25600001M
KEMET R46KI25600001M
R46 0.056μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 560V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R46KI25600001M Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -40°C~110°C are suitable for operating the device.