R463R433000M2M
Mfr.Part #
R463R433000M2M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RAD
Stock
928
In Stock :
928
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Tray
Lead Diameter :
800 µm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Length :
33mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Additional Feature :
SAFTEY CLASS: X2
Capacitance :
3.3μF
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
27.5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Height :
32mm
Package / Case :
Radial
Width :
18mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
18mm
Max Operating Temperature :
110°C
Reference Standard :
IEC60384-14
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
20%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
300V
Datasheets
R463R433000M2M
KEMET R463R433000M2M
3.3μF Film Capacitor 20% Radial 630V-DC 300V-AC