R463N415040N1M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R463N415040N1M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1.5UF 20% 630VDC RAD
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
30 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1.5μF
Series :
R46
Size / Dimension :
1.043Lx0.512W 26.50mmx13.00mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Voltage - Rated DC :
630V
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.870 22.10mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Voltage - Rated AC :
310V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Applications :
EMI, RFI Suppression
Ratings :
X2
Termination :
PC Pins
Datasheets
R463N415040N1M
KEMET R463N415040N1M
R46 1.5μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R463N415040N1M Overview
0.886 22.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~110°C degrees Celsius.