R463N347000N0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R463N347000N0M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
Stock
164
In Stock :
164
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
310V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Factory Lead Time :
30 Weeks
Width :
7mm
Ratings :
X2
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PP
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance :
0.47µF
Lead Diameter :
800 µm
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Published :
2014
Series :
R46
Lead Pitch :
22.5mm
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
630V
Reference Standard :
IEC60384-14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
EMI, RFI Suppression
Height Seated (Max) :
0.634 16.10mm
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height :
26.5mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
R463N347000N0M
KEMET R463N347000N0M
R46 0.47μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
R463N347000N0M Overview
Electrical devices have 0.886 22.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~110°C are suitable for operating the device.