R413R32200000M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R413R32200000M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial
Height :
22mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
HTS Code :
Published :
Radiation Hardening :
No
Ratings :
X1, Y2
Depth :
13mm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Reference Standard :
IEC60384-14
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Additional Feature :
SAFTEY CLASS: Y2
Length :
32mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
300V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
26 Weeks
Dielectric :
PP
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Operating Temperature :
-40°C~110°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.22µF
Voltage - Rated DC :
1000V 1kV
Size / Dimension :
1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Series :
R41
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
27.5mm
Datasheets
R413R32200000M
KEMET R413R32200000M
R41 0.22μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 1000V 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
R413R32200000M Overview
To function, systems must have a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.A 1.083 27.50mm lead spacing is used in this electrical device.For powering systems, an AC voltage of 300V is required.In a temperature range of -40°C~110°C, the device can be operated.
R413R32200000M Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 300V