R413I23300000M
Mfr.Part #
R413I23300000M
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 1KVDC RAD
Stock
902
In Stock :
902
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Height :
13.5mm
Lead Spacing :
15 mm
Packing Method :
Bulk
Number of Terminations :
2
Depth :
8.5mm
HTS Code :
Tolerance :
20%
Voltage - Rated AC :
300V
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
33nF
Length :
18mm
Dielectric :
PP
Max Operating Temperature :
110°C
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Other Names :
413I23300000M
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300
Suppression Class :
X1 / Y2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Lead Pitch :
15mm
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Capacitance Tolerance :
20%
Width :
7.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial
Series :
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
R413I23300000M
KEMET R413I23300000M
* 33nF Film Capacitor 20% Radial 1kV-DC 300V-AC Through Hole
R413I23300000M Overview
For systems to operate, a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V must be applied internally.Lead spacing is 15 mm for this electrical device.
R413I23300000M Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V