R3000FGP-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R3000FGP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
200MAHIGH VOLTAGE FASTRECOVERY R
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 3000V
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Output Current-Max :
0.2A
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Configuration :
Single
Reverse Recovery Time :
300ns
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3000V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
5V @ 500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3000V
Surface Mount :
No
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 4V 1MHz
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
Standard
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Datasheets
R3000FGP-TP
Micro Commercial Components (MCC) R3000FGP-TP
Standard Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 5V @ 500mA -55°C~150°C 5μA @ 3000V 2-Termination Cut Tape (CT) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
R3000FGP-TP Overview
In terms of output current, 0.2A is the maximum value.
R3000FGP-TP Features
0.2A is the maximum value
R3000FGP-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
R3000FGP-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB