R2500F-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R2500F-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2.5KV 200MA DO15
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
200mA
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Output Current-Max :
0.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Reverse Recovery Time :
500ns
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Pin Count :
2
Surface Mount :
No
Diode Type :
Standard
Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2500V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Wire
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 4V 1MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
4V @ 40V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2500V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
R2500F-AP
Micro Commercial Components (MCC) R2500F-AP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 4V @ 40V -55°C~150°C 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
R2500F-AP Overview
There is no maximum output current when the value is 0.2A.
R2500F-AP Features
0.2A is the maximum value