R1EX24002ASAS0A#U0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R1EX24002ASAS0A#U0
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOP
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Clock Frequency :
400 kHz
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Memory Type :
Non-Volatile
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Memory Size :
2Kbit
Memory Interface :
I²C
Supplier Device Package :
8-SOP
Access Time :
900 ns
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Technology :
EEPROM
Mounting Type :
Surface Mount
Base Product Number :
R1EX24002
Series :
Memory Organization :
256 x 8
Product Status :
Obsolete
Package :
Bulk
Memory Format :
EEPROM
Introducing Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) R1EX24002ASAS0A#U0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Surface Mount, R1EX24002ASAS0A#U0 pinout, R1EX24002ASAS0A#U0 datasheet PDF, R1EX24002ASAS0A#U0 amp .Beyond Memory Intersil (Renesas Electronics Corporation) R1EX24002ASAS0A#U0 ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.