R18-11A20-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R18-11A20-120
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 120V
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Termination Style :
Quick Connect
Product Height (mm) :
114.6(mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 84°C
Product Depth (mm) :
28.4(mm)
Dropout Volt :
12VAC
Type :
ENCLOSED RELAY
Voltage Rating (VAC) :
120(V)
Contact Rating (Current) :
20 A
Operating Temp Range :
-40C TO 84C
Pin Count :
8
Package Quantity :
1
Coil Suppression Diode :
yes
Contact Material :
Silver
Contact Arrangement :
DPDT
Product Length (mm) :
61.5(mm)
NTE Electronics
Product Status :
Active
Coil Voltage :
120VAC
Series :
R18
Mounting Style :
Plug-In
Contact Current Rating :
20(A)
Rad Hardened :
No
Seal :
Unsealed
Voltage Rating (VDC) :
28(V)
Relay Construction :
Non-Latching
Package :
Bulk
Voltage :
120 VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Form :
2 Form C
Coil Voltage AC :
120
LED Indicator :
yes
Datasheets
R18-11A20-120
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R18-11A20-120 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 84°C, Type:ENCLOSED RELAY, Voltage:120 VAC, R18-11A20-120 pinout, R18-11A20-120 datasheet PDF, R18-11A20-120 amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R18-11A20-120 ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.