R1501J170B-T1-FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R1501J170B-T1-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 17V 1A TO252-5-P2
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1.27mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
16.405V
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Input Voltage (Max) :
24V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
6.1mm
Output Voltage 1 :
17V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Functions :
1
Pin Count :
4
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Length :
6.6mm
Number of Terminations :
5
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Height Seated (Max) :
2.627mm
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Max :
17.595V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage1-Max :
0.7V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Single
Input Voltage (Min) :
3V