R125705001W
Mfr.Part #
R125705001W
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Description
SMA / FEMALE-FEMALE ADAPTER
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Adapters
Mounting Feature :
Radiall
Convert To (Adapter End) :
SMA Jack, Female Socket
Adapter Type :
Jack to Jack
Max Operating Temperature :
165 °C
Frequency - Max :
18 GHz
Frequency :
18 GHz
RoHS :
Compliant
Product Category :
RF Adapters - In Series
Includes :
Center Gender :
Female to Female
RF Series :
SMA
Insertion Loss :
Center Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
Series :
Convert From (Adapter End) :
SMA Jack, Female Socket
Product Status :
Active
Mating Cycles :
500
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Body Material :
Stainless Steel
Subcategory :
RF Adapters
Features :
Base Product Number :
R12570
Insulation Material :
Polytetrafluoroethylene
Body Finish :
Ingress Protection :
Adapter Series :
SMA to SMA
Fastening Type :
Threaded, Threaded
Operating Temperature :
-65°C ~ 165°C
Impedance :
50 Ω
Style :
Straight
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
No
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Conversion Type :
Same Series
Product Type :
RF Adapters - In Series
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65 °C
Brand :
Radiall
Contact Material :
Copper
Packaging :
Bulk
Length :
14.3 mm
Datasheets
R125705001W
Threaded, Threaded 50 Ω Bulk Polytetrafluoroethylene (PTFE) -65°C ~ 165°C
R125705001W Overview
Mounting type is Free Hanging (In-Line).To package the product, we use a Bulk case.This product is from the - Series.It is best used at temperatures below 165 °C.-65 °C is the minimum temperature this device can operate at.Device runs at -65°C ~ 165°C Operating Temperature.Using a 18 GHz frequency, it can be efficiently operated.