R123055000
Mfr.Part #
R123055000
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Description
QMA / STRAIGHT PLUG SOLDER TYPE
Stock
353
In Stock :
353
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Fastening Type :
Snap-On
Frequency - Max :
6 GHz
Operating Temperature :
-40 to 80 °C
Product :
Connectors
Center Contact Plating :
Gold
Subcategory :
RF Interconnects
Series :
Terminate To :
Coaxial Cable
Insertion Loss :
0.25dB
Impedance :
50 Ohms
Orientation :
Straight
IP Rating :
Includes :
Mating Cycles :
100
Termination Style :
Solder
Contact Plating :
Nickel Phosphorous Gold Radiall (NPGR)
Voltage Rating :
250 V
Features :
Radiall
Body Orientation :
Straight
Shield Termination :
Solder
Contact Termination :
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
RF Series :
QMA
Contact Material :
Brass
RoHS :
Details
Base Product Number :
R12305
Body Finish :
White Bronze
Cable Type :
Cable Group :
RG-402 (.141 Semi Rigid)
Termination Method :
Product Status :
Active
Gender :
PLUG
Brand :
Radiall
Polarity :
Standard
Product Category :
Ingress Protection :
Body Material :
Brass
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Box
Connector Type :
Plug, Male Pin
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Housing Color :
Silver
Connector Style :
QMA
Number of Ports :
1
Mounting Feature :
Mounting :
Cable Mount
Center Contact Material :
Product Length :
19.25 mm
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Datasheets
R123055000
Radiall USA, Inc. R123055000
Plug, Male Pin Snap-On 50 Ohms QMA Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -40 to 80 °C