R1200F-AP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R1200F-AP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 500MA DO41
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 4V 1MHz
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
0.5A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Diode Type :
Standard
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
2
Surface Mount :
No
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 40V
Reverse Recovery Time :
500ns
Datasheets
R1200F-AP
Micro Commercial Components (MCC) R1200F-AP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.4V @ 40V -55°C~150°C 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
R1200F-AP Overview
In terms of output current, the maximum value is 0.5A.
R1200F-AP Features
0.5A is the maximum value
R1200F-AP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
R1200F-AP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB