R12-17D5-12H
Mfr.Part #
R12-17D5-12H
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Stock
310
In Stock :
310
Termination :
Solder
Mount :
Plug-In, Socket
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
23.11 mm
Length :
0 m
Power Rating :
900 mW
Approval Agency :
CSA, UL
Max Operating Temperature :
55 °C
Current Rating :
5 A
NTE Electronics
Power Consumption :
530 mW
Package Quantity :
1
Coil Current :
75 mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Throw Configuration :
Voltage :
12 VDC
Voltage Rating (AC) :
240 V
Operate Time :
25 ms
Max Voltage Rating (AC) :
120 V
Height :
32.8 mm
Number of Pins :
14
Mounting :
Plug In
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Contacts :
4PDT
Coil Voltage (DC) :
12 V
Enclosure :
Hermetically Sealed Metal
Coil Resistance :
160 Ω
Contact Material :
Silver
Max Current Rating :
5 A
Contact Current Rating :
5 A
Min Operating Temperature :
-30 °C
Weight :
45 g
Datasheets
R12-17D5-12H
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17D5-12H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:12 VDC, Number of Pins:14, R12-17D5-12H pinout, R12-17D5-12H datasheet PDF, R12-17D5-12H amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R12-17D5-12H ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.