R1191L041B-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R1191L041B-TR
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LIN 4.1V 300MA DFN1616-6
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
6
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage1-Max :
1.8V
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Output Voltage1-Min :
3.936V
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Output Voltage 1 :
4.1V
Terminal Form :
NO LEAD
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Input Voltage (Min) :
3.5V
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Input Voltage (Max) :
16V
Output Voltage1-Max :
4.264V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Terminal Finish :
Palladium (Pd)
Length :
1.6mm
Datasheets
R1191L041B-TR
Nisshinbo Micro Devices R1191L041B-TR
[Voltage Regulators - Linear Nisshinbo Micro Devices R1191L041B-TR] Overview
Engineered with precision and crafted with excellence, this regulator boasts a stable output voltage of 4.1V and a current capacity of 300mA. Its compact DFN16166 package ensures seamless integration into various electronic designs, saving valuable board space without compromising on functionality.
R1191L041B-TR Features
  • Stable output voltage of 4.1V
  • High current capacity of 300mA