R1172N161D-TR-FE
Mfr.Part #
R1172N161D-TR-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 1.6V 1A SOT23-5
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage1-Min :
1.568V
Output Voltage1-Max :
1.632V
Input Voltage (Min) :
2.1V
Pin Count :
5
HTS Code :
Input Voltage (Max) :
6V
Number of Terminations :
5
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Dropout Voltage1-Max :
0.15V
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage 1 :
1.6V
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
R1172N161D-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices R1172N161D-TR-FE
[Voltage Regulators - Linear] Nisshinbo Micro Devices R1172N161D-TR-FE Overview
Introducing the R1172N161D-TR-FE from Nisshinbo Micro Devices, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously engineered to deliver exceptional performance and reliability. This sophisticated integrated circuit (IC) regulator boasts a precise output voltage of 1.6V with a robust current rating of 1A, housed conveniently in a space-saving SOT235 package.
R1172N161D-TR-FE Features
  • Precision Output: Provides a stable output voltage of 1.6V, ensuring consistent performance in diverse operating conditions.
  • High Current Capability: With a maximum current rating of 1A, it can efficiently power a wide range of electronic devices and systems.