R1150H021A-T1-FE
Mfr.Part #
R1150H021A-T1-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT89-5
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage (Max) :
24V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Output Voltage 1 :
3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
11
Pin Count :
5
Factory Lead Time :
9 Weeks
Output Voltage1-Min :
3.528V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Max :
3.672V
Dropout Voltage1-Max :
0.35V
Width :
2.5mm
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
1.5mm
Number of Terminations :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
1.6mm
Length :
4.5mm
Input Voltage (Min) :
4.6V