R112165000
Mfr.Part #
R112165000
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Description
SMC F RA 2.6/50+75
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Includes :
2 pcs - 1 Connector, 1 Ferrule
Voltage - Rated AC :
335V
Center Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
No
Number of Ports :
RoHS Compliant
Connector Type :
Plug, Female Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Material :
Copper
Connector Style :
SMC
Gender :
Male
Depth :
6mm
Impedance :
50Ohm
Frequency :
10GHz
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Threaded
Cable Group :
RG-174, 179, 316
Insulation Material :
Polytetrafluoroethylene
Polarity :
Standard
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Body Material :
Brass
Insertion Loss :
0.50dB
Contact Termination :
Solder
Mount :
CABLE
Length :
15.9mm
Center Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Insulation Resistance :
1GOhm
Published :
1998
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Shield Termination :
Clamp
Mating Cycles :
500
Factory Lead Time :
8 Weeks
VSWR :
2
Datasheets
R112165000
Radiall USA, Inc. R112165000
Plug, Female Socket Threaded 50Ohm Bulk SMC Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~100°C
R112165000 Overview
Packaging is Plug, Female Socket.This device has a Free Hanging (In-Line), Right Angle mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.A variety of tasks can be performed using its 1 ports.There is a mounting hole at Cable.Devices operate at -55°C~100°C operating temperatures.A good performance can be achieved at a frequency of 10GHz, as long as it is operated at a low power consumption.