R1111N311B-TR-FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R1111N311B-TR-FE
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Functions :
1
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
5
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage (Min) :
2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
5
Output Current1-Max :
0.1A
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Max :
3.162V
Height Seated (Max) :
1.3mm
Output Voltage 1 :
3.1V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dropout Voltage1-Max :
0.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.95mm
Length :
2.9mm
Width :
1.6mm
Input Voltage (Max) :
8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
3.038V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
R1111N311B-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices R1111N311B-TR-FE
[Voltage Regulators - Linear] Nisshinbo Micro Devices R1111N311B-TR-FE Overview
R1111N311B-TR-FE Features
  • Stable Voltage Regulation: Ensures consistent voltage output under varying load conditions.
  • Low Dropout Voltage: Minimizes power dissipation and enhances energy efficiency.
  • Wide Operating Temperature Range: Performs reliably across diverse environmental conditions.
  • 150mA Output Current: Supports a range of low-power applications.