R11-5D15-110BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R11-5D15-110BN
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Product Status :
Active
Approvals :
CSA, cURus
Contacts :
SPDT
Termination :
Spade
Mounting :
Plug In
Enclosure :
Plastic
Release Time :
20 ms
Package :
Bulk
Contact Rating (Current) :
15 A
Termination Style :
Plug In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Operate Time :
20 ms
NTE Electronics
Coil Voltage :
110VDC
Voltage :
110 VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
R11
RoHS :
yes
Contact Material :
Silver Alloy
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Features :
Lighted Indicator, Test Button
Datasheets
R11-5D15-110BN
Introducing Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R11-5D15-110BN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Voltage:110 VDC, R11-5D15-110BN pinout, R11-5D15-110BN datasheet PDF, R11-5D15-110BN amp .Beyond Power Relays, Over 2 Amps NTE Electronics, Inc. R11-5D15-110BN ,we also offer MY4 DC24 (S), MY4 DC12 (S), ST2-DC5V-F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.