R10S-E1Y1-J2.5K
Mfr.Part #
R10S-E1Y1-J2.5K
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 3A 12V
Stock
83
In Stock :
83
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
3A
Operating Temperature :
-55°C~75°C
Mounting Type :
Socketable
Switching Voltage :
120VAC 30VDC -Max
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver (Ag)
Must Operate Voltage :
5VDC
Termination Style :
Plug In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Type :
Non Latching
Coil Current :
2mA
Coil Resistance :
2.5kOhm