R10L-E1Y2-V700
Mfr.Part #
R10L-E1Y2-V700
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY DRY CIR
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
Coil Termination :
Quick Connect Terminal
Coil Type :
Non-Latching
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product :
Cube Relays
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Termination Style :
Plug In
Must Operate Voltage :
18 VDC
Contact Rating (Current) :
3 A
Product Type :
Industrial Relays
Switching Voltage :
120 VAC
Must Release Voltage :
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Voltage :
24 VDC
Product Category :
Industrial Relays
Mounting Type :
Socketable
Subcategory :
Relays
Seal Rating :
Brand :
TE Connectivity
Product Status :
Active
Features :
Coil Current :
34.3 mA
Contact Termination :
Quick Connect Terminal
Contact Material :
Silver (Ag)
Mounting Style :
Socket
Series :
R10
Contact Current Rating :
3 A
Coil Resistance :
700 Ohms