R0736LC20K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
R0736LC20K
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-200AB, B-PuK
Datasheet
Download
Description
SCR 2KV 1490A W10
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - Hold (Ih) (Max) :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
736A
Base Product Number :
R0736
Repetitive Peak Off-state Voltage :
2000V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
IXYS
SCR Type :
Standard Recovery
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
1490A
Circuit Commutated Turn-off Time-Nom :
60 μs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7500A @ 50Hz
Voltage - Off State :
2kV
Leakage Current (Max) :
100mA
Holding Current-Max :
1000mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
RoHS :
Details
Package / Case :
TO-200AB, B-PuK
Series :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
2.7V
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min :
200V/us
Current - Off State (Max) :
100mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
7500 A
Trigger Device Type :
SCR
Supplier Device Package :
W10
Package :
Box
Product Type :
SCRs
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Category :
SCRs
Brand :
IXYS
Datasheets
R0736LC20K
SCR Standard Recovery -40°C~125°C 2.7V-On State (Vtm) (Max) 100mA-Current - Off State (Max) TO-200AB, B-PuK Chassis Mount
R0736LC20K Overview
Devices are characterized by their repetitive peak off-state voltage, which, in this case, is 2000V.In order to determine the effectiveness of insulation on conductors, leakage current can be measured and its maximum leakage current can be set as 100mA.
R0736LC20K Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 2000V
its maximal leakage current can be 100mA